North Canterbury 2008 - Results

    • Official Photographer's Website
      • Overall Team Results
      • NS NS   Springston Trophy 2008 - Rangiora, Nth Cant PC
        *   Springston Trophy 2008 - Rangiora, Nth Cant PC Dressage Cross Country Show Jumping Final
                  Judge 1 Judge 2   Rider             Team
          B/N   Rider Horse % % Score Time TF JF Score JF TF Score Score
        9 1 `WEST TAIERI - Otago Southland Place 22 161.90   Place 13 239.26       243.26
        O 1 Pippa Lucas Hi Ho Said Roly 51.90 51.43 48.33 5.04 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 48.33
        O 51 Kate Mackie Stardust Arrow 60.95 57.62 40.71 5.16 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 40.71
        T 1 Jordon Lloyd Takou Bay Aphrodite 54.76 60.48 42.38 5.46 0.00 40 40.00 4 0.00 4.00 86.38
        T 51 Rebecca Kerr Silverbank Platinum 66.67 60.48 36.43 6.20 6.40 25 31.40 4 0.00 4.00 71.83
        P 1 Jayne Beattie Patrick Finole 63.33 51.90 42.38 5.47 0.00 40 40.00 0 0.00 0.00 82.38
        P 51 Kate Beattie Puffin 54.29 52.38 46.67 7.09 16.80 25 41.80 4 0.00 4.00 92.47
                            Final Team Placing 9
                                       
        23 2 `HALSWELL - Christchurch Place 26 165.00   Place 21 280.98       325.98
        O 2 Emma Stewart Statemint 61.43 63.33 37.62 5.15 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 57.62
        O 52 Kirstin Beaven Speculate 62.86 60.00 38.57 5.41 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 38.57
        T 2 Nicole Park Santorini 51.43 43.33 52.62 5.55 0.00 20 20.00 4 0.00 4.00 76.62
        T 52 Chloe Askew Sirocco Adara 55.24 54.29 45.24 7.24 32.00 E NS S 0.00 S NS
        P 2                   NS        
        P 52 Meredith Clement Applaudit 56.19 56.67 43.57 6.36 3.60 65 68.60 12 29.00 41.00 153.17
                            Final Team Placing 23
                                       
          3 `SUPER HEROES COMP Place 8 147.14 WS2 Place   NS       NS
        O 3                   NS        
        O 53 Emily Good Rocket Science 50.95 59.05 45.00 No time   R NS 0 0.00 0.00 NS
        T 3 Holly Sinclair Artez 60.00 67.14 36.43 No time   R NS 12 0.00 12.00 NS
        T 53 Emma Milliken Piccolo Matteo 61.43 57.62 40.48 5.39 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 40.48
        P 3 Ellie  Nesbit Drayton Falco 67.62 62.86 34.76 No time   E NS 4 0.00 4.00 NS
        P 53 Cate Howie Toadhill 71.90 66.19 30.95 6.00 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 50.95
                  Wooden Spoon 155.19 1     Final Team Placing  
                                       
          4 `HILTON ON AIR COMP- Eyreton & View Hill Place 24 164.05 WS7 Place   NS       NS
        O 4 Tamara Muirson Coup Will 69.52 57.62 36.43 No time   E NS 8 0.00 8.00 NS
        O 54                   NS        
        T 4 Shona Cole Epic 60.95 54.76 42.14 6.41 14.80 40 54.80 4 0.00 4.00 100.94
        T 54 Lauren Smith Sunny Brae Rose Maree 52.86 60.48 43.33 No time   R NS S   S NS
        P 4 Kerryn O'Sullivan Halcyon Motzart 62.38 47.62 45.00 5.46 0.00 5 5.00 0 0.00 0.00 50.00
        P 54 Harriet McGowan Mertz 59.05 56.67 42.14 7.13 18.40 0 18.40 4 4.00 8.00 68.54
                  Wooden Spoon 185.71 9     Final Team Placing  
                                       
        3 5 `WAIHORA - Christchurch Place 9 147.38   Place 4 167.38       167.38
        O 5 Emily Reynolds Ahuriru Dusk 69.52 62.38 34.05 5.05 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 34.05
        O 55 Maddy Crowe Indian Rebel 66.19 67.62 33.10 5.10 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 53.10
        T 5 Poppy Stowell Queenbee 56.67 58.10 42.62 6.01 0.00 20 20.00 S   S NS
        T 55 Zoe Haylock Just Miss 55.71 66.67 38.81 5.11 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 38.81
        P 5 Holly  Geddes Jacksfield Champanoise 60.48 56.67 41.43 5.05 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 41.43
        P 55 Madeleine Tapley Ridgewood Smartypants 53.33 58.10 44.29 7.34 26.80 25 51.80 0 0.00 0.00 96.09
                            Final Team Placing 3
                                       
          6 `VIEW HILL WHITE- Nth Canterbury Place 7 146.67 WS1 Place   NS       NS
        O 6 Lieza Vandn Brooke Kincaid 62.38 55.71 40.95 7.45 48.80 E NS 4 0.00 4.00 NS
        O 56 Holly  Petrie Taylor Opal Nera 62.38 60.48 38.57 7.31 43.20 E NS 8 0.00 8.00 NS
        T 6 Amber Petrie Taylor Blue Nimbus 62.86 71.90 32.62 5.36 0.00 20 20.00 8 0.00 8.00 60.62
        T 56 Georgia  Langridge The Caspian 54.76 61.90 41.67 5.46 0.00 10 10.00 0 0.00 0.00 51.67
        P 6 Mikaela Davidson Amazon 60.95 54.76 42.14 5.53 0.00 20 20.00 4 0.00 4.00 66.14
        P 56 Beth Turner Glencoe Fisherman 71.43 59.52 34.52 5.49 0.00 25 25.00 0 0.00 0.00 59.52
                  Wooden Spoon 161.76 2     Final Team Placing  
                                       
          7 `HIGHCLIFF - Otago Southland Place 29 167.14 WS9 Place   NS       NS
        O 7 Samantha King Bally Vaughan 53.81 52.86 46.67 7.00 30.80 E NS 16 3.00 19.00 NS
        O 57 Talia Allison Woodbine Chatter 58.10 59.05 41.43 5.45 0.80 5 5.80 0 0.00 0.00 47.23
        T 7 Jessica McCraw Sight Unseen 53.33 52.38 47.14 7.57 45.20 E NS 0 0.00 0.00 NS
        T 57 Gracie Reed Bannerman 47.62 59.52 46.43 17.27 E E NS 8 0.00 8.00 NS
        P 7 Erin Milner Introducing Mr Crispin  52.86 46.67 50.24 7.24 22.80 65 87.80 0 0.00 0.00 138.04
        P 57 Cecily Reed Harvest Gold 71.90 62.86 32.62 12.19 140.80 110 250.80 E   E NS
                  Wooden Spoon 193.24 10     Final Team Placing  
                                       
        19 8 `WAIKOUAITI - Otago Southland Place 40 193.10   Place 19 263.16       287.16
        O 8 Tristan Lovett Southern Highlander 46.19 49.52 52.14 5.29 0.00 0 0.00 20 0.00 20.00 72.14
        O 58 Erica O'Neill Bring it on Bro 47.14 48.10 52.38 6.04 8.40 45 53.40 4 0.00 4.00 109.78
        T 8 Ashley Lovett Majestic Henry 43.81 40.00 58.10 No time   E NS 0 0.00 0.00 NS
        T 58 Christy Poulsen Call Me Thomas 49.52 56.67 46.90 5.54 0.00 5 5.00 0 0.00 0.00 51.90
        P 8 Emma Lovett Southern Winter 54.76 53.81 45.71 7.33 26.40 E NS 4 3.00 7.00 NS
        P 58 Sarah Gifford Sapphires Benjamin 51.90 51.43 48.33 6.27 0.00 5 5.00 0 0.00 0.00 53.33
                            Final Team Placing 19
                                       
        10 9 `McLEANS ISLAND COMP - Roydv-Wakefld Place 14 152.14   Place 15 243.30       243.30
        O 9 Melissa Chapman Just Be Nimble 66.19 59.52 37.14 6.24 16.40 65 81.40 0 0.00 0.00 118.54
        O 59                   NS        
        T 9 Monica  Lindsay Pepp 52.38 51.43 48.10 5.11 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 48.10
        T 59 Rachel Gardner Bruce 58.10 65.24 38.33 5.57 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 58.33
        P 9 Nicole Chapman Illywhacker 67.14 59.05 36.90 4.52 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 36.90
        P 59 Georgia Ludeman Ohoka St Joseph 61.43 59.05 39.76 6.04 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 39.76
                            Final Team Placing 10
                                       
        12 10 `BALMORAL - Hurunui Place 13 151.19   Place 7 193.33       250.90
        O 10 Sarah Swarbrick Carnegie 57.14 55.71 43.57 5.34 0.00 20 20.00 4 0.00 4.00 67.57
        O 60 Harriet McIntosh Tipperory Boy 67.62 69.52 31.43 5.21 0.00 0 0.00 R   R NS
        T 10 Kylie Ross Smart Spark 64.76 69.05 33.10 5.46 0.00 25 25.00 0 0.00 0.00 58.10
        T 60 Claire Williams Security Guard 48.10 60.48 45.71 5.56 0.00 10 10.00 0 0.00 0.00 55.71
        P 10 Janet Ritchie Oh Dash It 58.10 55.71 43.10 6.10 0.00 5 5.00 E   E NS
        P 60 Bridget MacFarlane Miss Polly 29.52 41.43 64.52 5.49 0.00 5 5.00 0 0.00 0.00 69.52
                            Final Team Placing 12
                                       
          11 `CAVE - South Canterbury Place 23 163.81 WS6 Place   NS       NS
        O 11 Billy Bragg Kabo Hallucinations 59.52 56.19 42.14 5.35 0.00 20 20.00 4 0.00 4.00 66.14
        O 61                   NS        
        T 11 Jordan Thorstensen Boy Racer 63.33 64.29 36.19 7.53 43.60 120 163.60 12 0.00 12.00 211.79
        T 61 Cameron Bell Cascade Take a Chance 54.29 54.76 45.48 6.00 0.00 5 5.00 0 0.00 0.00 50.48
        P 11 Georgie Goodworth Candice 63.81 56.19 40.00 No time   E NS 4 0.00 4.00 NS
        P 61 Georgia Urquhart Free Falcon NS NS NS No time   E NS E   E NS
                  Wooden Spoon 183.81 8     Final Team Placing  
                                       
        11 12 `WAIMEA -   Marlborough Place 11 150.00   Place 11 236.61       248.61
        O 12 Alana  Alexander Kingsway Charlie 62.38 61.43 38.10 No time   R NS 0 0.00 0.00 NS
        O 62 Ali Anderson Wynyard Hamish 57.14 59.05 41.90 6.19 14.40 10 24.40 8 0.00 8.00 74.30
        T 12 Courtney Tyler Vettori 64.76 61.43 36.90 5.16 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 36.90
        T 62 James Avery Grauis 59.05 66.19 37.38 5.20 0.00 5 5.00 0 0.00 0.00 42.38
        P 12 Anna Avery Master Mathius 66.67 58.10 37.62 7.38 28.40 25 53.40 4 0.00 4.00 95.02
        P 62 Jade Le Petite Miscal 54.76 53.33 45.95 7.39 28.80 20 48.80 4 0.00 4.00 98.75
                            Final Team Placing 11
                                       
        1 13 `RANGIORA - North Canterbury Place 2 141.19   Place 1 141.19       149.19
        O 13 Kim Manson Golden Delicious 62.86 58.57 39.29 5.38 0.00 20 20.00 4 0.00 4.00 63.29
        O 63 Brogan Wyness Haroon Al Rasheed 69.52 70.95 29.76 5.36 0.00 0 0.00 8 0.00 8.00 37.76
        T 13 Amy Sheppard Our Smudge 55.71 63.33 40.48 5.37 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 40.48
        T 63 Sarah Hinchley Duggens Dew 58.10 66.19 37.86 5.13 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 37.86
        P 13 Arabella Jarman Meersbrook harlequin 66.67 61.43 35.95 5.50 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 35.95
        P 63 Samaia Goodman Diva Deja Vue 62.38 62.38 37.62 5.33 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 37.62
                            Final Team Placing 1
                                       
        4 14 `EYRETON NAVY - North Canterbury Place 5 144.52   Place 3 164.52       172.52
        O 14 Elisbeth Deham Why Mac 62.86 58.10 39.52 6.09 10.40 20 30.40 0 0.00 0.00 69.92
        O 64 Katie Rankin Time to Tango 62.38 73.81 31.90 5.41 0.00 20 20.00 4 0.00 4.00 55.90
        T 14 Claudia Mehrtens Opotiki Silver Mist 60.95 65.24 36.90 5.27 0.00 0 0.00 4 0.00 4.00 40.90
        T 64 Katie  Meredith Tallyho Maybelline 57.14 60.95 40.95 6.37 13.20 E NS 0 0.00 0.00 NS
        P 14 Sophie Abbott Blue Springs Kiki 66.67 59.05 37.14 5.38 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 37.14
        P 64 Chelsea Brown Tussock Creek Zacariah 66.19 56.67 38.57 6.07 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 38.57
                            Final Team Placing 4
                                       
        17 15 `SELWYN COMPOSITE - Springston-Waihora Place 36 173.81   Place 18 260.24       260.24
        O 15 Abbey Kelly Tui's Christmas Star 58.57 61.43 40.00 5.49 2.40 40 42.40 0 0.00 0.00 82.40
        O 65 Courtney Mullen Mee-Kan-Do 53.33 52.86 46.90 No time   E NS R   R NS
        T 15 Anneke Kraal Cheeky Charlie 54.29 54.29 45.71 5.24 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 45.71
        T 65 Zoe Preston Flight of Fancy 51.90 59.05 44.52 6.48 17.60 25 42.60 0 0.00 0.00 87.12
        P 15 Michaela Mullen Galway Mullingar 54.76 55.24 45.00 5.51 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 45.00
        P 65 Kayla James Chelton Clair Rose 57.62 53.81 44.29 No time   E NS 0 0.00 0.00 NS
                            Final Team Placing 17
                                       
        21 16 `LYALLDALE COMP - South Canterbury Place 32 168.33   Place 23 297.32       301.32
        O 16 Jemima Snook Pinball Wizard 60.48 60.00 39.76 5.41 0.00 65 65.00 0 0.00 0.00 104.76
        O 66                   NS        
        T 16 Zoe  Snook Waiareka Toy Soldier 51.43 52.38 48.10 5.42 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 48.10
        T 66 Steyla Taylor Pete 47.62 58.57 46.90 9.04 72.00 110 182.00 8 0.00 8.00 236.90
        P 16 Joelle Snook Simply Shilo 54.76 52.86 46.19 6.34 2.80 0 2.80 0 0.00 0.00 48.99
        P 66 Laura Bishell Kolor Kode 66.19 62.86 35.48 6.12 0.00 60 60.00 4 0.00 4.00 99.48
                            Final Team Placing 21
                                       
        20 17 `THE JAFFAS COMPOSITE- Kaiapoi-Oxford Place 27 165.48   Place 22 290.66       294.66
        O 17 Hollie  Robinson Ultramild 55.71 57.14 43.57 7.20 38.80 50 88.80 0 0.00 0.00 132.37
        O 67 Lucy  Anderson Rakanui 55.24 60.00 42.38 7.12 35.60 75 110.60 0 0.00 0.00 152.98
        T 17 Lauren Van t Veen Al Dente' 58.57 60.48 40.48 No time   R NS 8 0.00 8.00 NS
        T 67 Alana Carr My Mister Brown 52.86 63.33 41.90 5.33 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 41.90
        P 17 Georgia Clark Clarence Skylark 60.95 57.62 40.71 5.24 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 40.71
        P 67 Madi Williams The Drover 54.29 52.38 46.67 6.37 4.00 25 29.00 4 0.00 4.00 79.67
                            Final Team Placing 20
                                       
          18 `TINDINZ COMPOSITE - Tinwald-Dunedin Place 21 161.67 WS5 Place   NS       NS
        O 18 Laura Thomas Absalom 60.48 60.95 39.29 5.52 3.60 20 23.60 0 0.00 0.00 62.89
        O 68 Sarah Russell Little Twinks 59.52 60.95 39.76 5.39 0.00 5 5.00 4 0.00 4.00 48.76
        T 18 Chi Sutherland Fun Colours 60.95 65.71 36.67 No time   R NS 8 0.00 8.00 NS
        T 68 Heather MacLeod Sandall Tudor Rose 42.86 51.43 52.86 No time   R NS R   R NS
        P 18 Mirren  MacLeod Glenview Masquerade 50.48 44.76 52.38 5.36 0.00 0 0.00 4 0.00 4.00 56.38
        P 68 Emma Waite Wintersweet 53.81 54.29 45.95 5.19 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 45.95
                  Wooden Spoon 173.67 5     Final Team Placing  
                                       
          19 `AMBERLEY BLUE - North Canterbury Place 4 142.38   Place 5 171.43       NS
        O 19 Gemma Greenwood Master Loch 60.00 62.38 38.81 5.33 0.00 0 0.00 12 0.00 12.00 50.81
        O 69 Imogen Farquhar Colorado 62.86 65.71 35.71 5.14 0.00 0 0.00 4 0.00 4.00 39.71
        T 19 Veronica Waddy Just a Gamble 68.10 72.38 29.76 6.04 0.00 60 60.00 0 0.00 0.00 89.76
        T 69 Davina Waddy Whodunnit 56.67 68.10 37.62 5.00 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 37.62
        P 19 Michael Frost Belmont Wunderbar 66.19 55.24 39.29 5.20 0.00 20 20.00 E   E NS
        P 69 Jessica Douglas-Withers Beau Brummell 52.86 55.24 45.95 No time   E NS 0 0.00 0.00 NS
                            Final Team Placing  
                                       
          20 `BANGOR - Christchurch Place 20 161.19 WS4 Place   NS       NS
        O 20 Harriet Bond Jock 57.14 57.62 42.62 8.06 57.20 100 157.20 16 0.00 16.00 215.82
        O 70                   NS        
        T 20 Olivia Loe Random Protocol 58.57 64.29 38.57 No time   R NS E   E NS
        T 70 Lucy Pankhurst King Edward 55.24 65.71 39.52 6.20 6.40 20 26.40 0 0.00 0.00 65.92
        P 20 Sophie Griffith Falconridge Blue Sapphire 54.76 51.43 46.90 7.51 33.60 60 93.60 E   E NS
        P 70 Leigh Mc Conchie Kirkwood Summer Wind 60.95 58.10 40.48 13.10 E E NS 12 36.00 48.00 NS
                            Final Team Placing  
                                       
          21 `FERRYMEAD - Christchurch Place 10 148.10 WS3 Place   NS       NS
        O 21 Scot Snellex Zambirdee 57.14 58.57 42.14 5.04 0.00 0 0.00 8 0.00 8.00 50.14
        O 71                   NS        
        T 21 Laura Page Woodbine Hazel 59.05 64.29 38.33 No time   E NS S   S NS
        T 71 Anna  Warwick Deputy Sergeant 49.05 60.00 45.48 7.04 24.00 20 44.00 4 0.00 4.00 93.48
        P 21 Claudia Wilson Lonestar 76.19 69.52 27.14 6.03 0.00 40 40.00 0 0.00 0.00 67.14
        P 71 Bianca Yates Charm of Cambrae 62.38 56.67 40.48 No time   E NS 0 0.00 0.00 NS
                  Wooden Spoon 167.24 3     Final Team Placing  
                                       
        24 22 `CLYDE - Central Otago Place 18 158.57   Place 25 369.04       378.69
        O 22 Emma Craig Rolex 56.19 56.19 43.81 6.26 17.20 85 102.20 0 0.00 0.00 146.01
        O 72 Helen Liley Supersonic Syd NS NS NS No time   R NS S   S NS
        T 22 Livi Geddes Magic Arrow 59.52 56.19 42.14 7.19 30.00 15 45.00 4 0.00 4.00 91.14
        T 72 Alice Finch Exposition 64.29 63.33 36.19 6.23 7.60 45 52.60 0 0.00 0.00 88.79
        P 22 Madeline Dykes Ryans Legend 70.00 57.14 36.43 6.47 8.00 40 48.00 4 0.00 4.00 88.43
        P 72 Kimberley Ashton Dust Up 51.90 52.38 47.86 6.36 3.60 0 3.60 4 0.00 4.00 55.46
                            Final Team Placing 24
                                       
        13 23 `WEST MELTON WEEDONS- Christchurch Place 31 167.14   Place 17 248.94       252.94
        O 23 Kate Field Chief Comanche 50.95 56.19 46.43 6.01 7.20 0 7.20 0 0.00 0.00 53.63
        O 73                   NS        
        T 23 Raissa Woudenburg Final Bid 55.71 59.52 42.38 6.00 0.00 20 20.00 4 0.00 4.00 66.38
        T 73 Emma Silva Fergus Braveheart 49.05 56.19 47.38 7.11 26.80 30 56.80 4 0.00 4.00 108.18
        P 23 Olivia Grenfell Synergy 65.24 56.67 39.05 5.57 0.00 5 5.00 0 0.00 0.00 44.05
        P 73 Christina Thompson Southwind Playboy 64.76 56.67 39.29 6.51 9.60 40 49.60 0 0.00 0.00 88.89
                            Final Team Placing 13
                                       
          24 `SOUTHLAND REAL ESTATE COMP Place 38 178.33 WS13 Place   NS       NS
        O 24 Sophie Pine Ocean Run 54.76 49.52 47.86 6.58 30.00 35 65.00 8 0.00 8.00 120.86
        O 74 Brogan Campbell Painted Black 57.62 61.43 40.48 No time   E NS 4 3.00 7.00 NS
        T 24 Courtney Barnes Kittycandoo 55.71 55.24 44.52 8.12 51.20 50 101.20 4 0.00 4.00 149.72
        T 74 Rachel Muijs Katchakiwi 47.62 60.00 46.19 6.35 12.40 30 42.40 0 0.00 0.00 88.59
        P 24 Hannah Demison Summer Ledgend 56.67 49.05 47.14 No time   E NS 4 0.00 4.00 NS
        P 74 Maigan Ward I See Candy NS NS NS 6.49 8.80 25 33.80 E   E NS
                  Wooden Spoon 193.33 11     Final Team Placing  
                                       
        25 25 `CENTRAL OTAGO ROX COMP Place 34 170.00   Place 26 776.26       790.26
        O 25 Heather McCaugham Cheleken Calypso 60.95 58.57 40.24 6.18 14.00 20 34.00 4 0.00 4.00 78.24
        O 75 Aimee Ross My Copperhead Road 55.24 58.10 43.33 7.32 43.60 75 118.60 4 0.00 4.00 165.93
        T 25 Megan Nevill Armadillo 52.38 53.33 47.14 No time   R NS 4 0.00 4.00 NS
        T 75 Laurie Tegelaars Scotch on the Rocks 51.90 60.48 43.81 8.38 61.60 130 191.60 4 2.00 6.00 241.41
        P 25 Ceilidh Johnston Arawyn 52.38 46.67 50.48 11.25 119.20 135 254.20 0 0.00 0.00 304.68
        P 75 Teegan  McCabe Caribbean 58.10 56.67 42.62 No time   E NS 0 0.00 0.00 NS
                            Final Team Placing 25
                                       
        5 26 `VIEW HILL RED - North Canterbury Place 6 145.95   Place 6 176.90       180.90
        O 26 Thomas Hide Fortune 60.95 57.14 40.95 4.59 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 60.95
        O 76 Natalie Weaver Zeffie 59.52 55.71 42.38 6.59 30.40 45 75.40 0 0.00 0.00 117.78
        T 26 Georgie  Bonner Papillion 60.48 73.33 33.10 5.20 0.00 0 0.00 4 0.00 4.00 37.10
        T 76 Tessa McDonald Ashton Ultra Magnus 54.76 61.43 41.90 5.16 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 41.90
        P 26 Hayley Morris Pavorotti of Miltondale 71.90 66.19 30.95 4.59 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 50.95
        P 76 Jessie Fitzjohn Rollercoaster 60.48 57.62 40.95 4.44 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 40.95
                            Final Team Placing 5
                                       
        2 27 `GREYMOUTH DISTRICT- Westland Place 17 153.57   Place 2 153.57       153.57
        O 27 Chelsea McLaughlin Lynwood 55.71 56.19 44.05 5.12 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 44.05
        O 77 Georgia Robb Worldclass 64.29 68.10 33.81 5.18 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 33.81
        T 27 Siobhan Fiaherty-O'Brien Awatuna Ghostly Image 57.62 59.05 41.67 4.43 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 41.67
        T 77 Brittany McLaughlin Red Summer 62.38 70.00 33.81 5.19 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 33.81
        P 27 Courtney Thompson Glencree Symbolic 57.14 54.29 44.29 5.20 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 44.29
        P 77 Paddy Comber Sandford 33.81 43.33 61.43 6.03 0.00 E NS R   R NS
                            Final Team Placing 2
                                       
          28 `BALCLUTHA - South Otago Place 39 187.62 WS14 Place   NS       NS
        O 28 Anna Nolan Regal Asset 54.76 52.86 46.19 No time   E NS 4 0.00 4.00 NS
        O 78 Harley McHardy Just Right 55.24 54.29 45.24 6.58 30.00 35 65.00 E   E NS
        T 28 Martin Burgess Just an Excusse 52.38 46.67 50.48 No time   R NS 0 0.00 0.00 NS
        T 78 Deborah Jackson The Deep Blue 45.71 50.95 51.67 8.06 48.80 50 98.80 0 0.00 0.00 150.47
        P 28 Aleisha Horton Mahoe Hogmanae Moon 56.67 51.90 45.71 No time   E NS E   E NS
        P 78 Bailey  Rutter Ebony Angel 55.24 49.05 47.86 No time   R NS E   E NS
                            Final Team Placing  
                                       
        14 29 `WEST COAST COMP- Grey, Dun & Blen Place 19 160.71   Place 14 241.71       254.71
        O 29 Tarsha  Jones Awatuna Classic Rose 58.10 61.90 40.00 5.25 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 40.00
        O 79                   NS        
        T 29 Asti Trouland Marsden Magil 58.57 61.43 40.00 6.44 16.00 45 61.00 12 1.00 13.00 114.00
        T 79 Danielle Wallace Our Forte 49.52 53.33 48.57 No time   R NS S   S NS
        P 29 Hannah McMillian Castlebar Briney 68.10 61.90 35.00 5.04 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 55.00
        P 79 Jessica Sonne Moonlight Glow 54.76 53.81 45.71 5.36 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 45.71
                            Final Team Placing 14
                                       
        22 30 `WHITESTONE WAITAKI COMPOSITE Place 11 150.00   Place 24 316.98       316.98
        O 30 Kylie Thorn Tuscany Gold 68.10 64.29 33.81 6.09 10.40 30 40.40 0 0.00 0.00 74.21
        O 80                   NS        
        T 30 Danielle Simpson Barney 66.67 69.05 32.14 6.09 2.00 30 32.00 0 0.00 0.00 64.14
        T 80 Emma Simpson Mellibank 50.00 52.86 48.57 5.28 0.00 40 40.00 0 0.00 0.00 88.57
        P 30 Shayle Baldwin Coutts 61.90 52.38 42.86 6.45 7.20 40 47.20 0 0.00 0.00 90.06
        P 80 Megan  Greene Tarleguin 57.14 60.48 41.19 8.13 42.40 90 132.40 4 10.00 14.00 187.59
                            Final Team Placing 22
                                       
        7 31 `BELFAST- North Canterbury Place 28 166.67   Place 9 215.24       219.24
        O 31 Alice Mosley Hector 57.62 58.57 41.90 No time   R NS R   R NS
        O 81 Rachel Hynds Mr Spayts 59.05 59.05 40.95 5.24 0.00 20 20.00 4 0.00 4.00 64.95
        T 31 Zoe Price Norwegian Wood 53.33 45.71 50.48 5.27 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 70.48
        T 81 Burgundy  Reed Diesel Plus 57.62 62.38 40.00 5.09 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 40.00
        P 31 Emma Hanna Hidale Georgia 58.57 53.81 43.81 4.53 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 43.81
        P 81                   NS        
                            Final Team Placing 7
                                       
        6 32 `WAKATIPU GOLD - Central Otago Place 1 131.90   Place 8 205.42       205.42
        O 32 Charles Miller Brown Lets Hula 54.29 53.33 46.19 6.21 15.20 15 30.20 0 0.00 0.00 76.39
        O 82 Grace Mannerswood Total Justice 64.76 67.14 34.05 5.54 4.40 0 4.40 0 0.00 0.00 38.45
        T 32 Olivia Robertson Sweet Addition 63.33 73.81 31.43 5.12 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 31.43
        T 82 Anna Nesbitt Claucle Monett 69.05 70.00 30.48 6.11 2.80 65 67.80 0 0.00 0.00 98.28
        P 32 Lily Catterick Timaunga Skylark 59.52 51.90 44.29 7.34 26.80 70 96.80 4 0.00 4.00 145.09
        P 82 Lisa Milliken Opal Solitaine 67.62 60.48 35.95 7.00 13.20 10 23.20 0 0.00 0.00 59.15
                            Final Team Placing 6
                                       
        16 33 `AMBERLEY GOLD - North Canterbury Place 16 153.10   Place 12 238.57       258.57
        O 33 Philippa Topp Willowwood 40.00 41.43 59.29 No time   R NS 4 0.00 4.00 NS
        O 83 Emily Farquhar Decanter Bay 60.95 56.19 41.43 6.08 10.00 40 50.00 0 0.00 0.00 91.43
        T 33 Martina Maxwell Santalight 67.62 66.67 32.86 5.05 0.00 0 0.00 8 0.00 8.00 40.86
        T 83 Sam  Waghorn Maxing Out 40.95 49.52 54.76 5.00 0.00 0 0.00 12 0.00 12.00 66.76
        P 33 Hannah Copeland Tarzan 65.71 55.71 39.29 9.15 67.20 E NS 4 0.00 4.00 NS
        P 83 Mikeyla Beauvais Global Soverign 65.24 55.71 39.52 6.13 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 59.52
                            Final Team Placing 16
                                       
          34 `OTIPUA - South Canterbury Place 25 164.29 WS8 Place   NS       NS
        O 34 Ashleigh Coleman Peggy 50.95 49.52 49.76 No time   R NS 4 0.00 4.00 NS
        O 84                   NS        
        T 34 Kate Edwards Judge & Jury 64.29 63.81 35.95 -20.79 0.00 20 20.00 4 0.00 4.00 59.95
        T 84 Kate Lee Jackson Kinda Magic 52.38 57.62 45.00 6.12 3.20 5 8.20 0 0.00 0.00 53.20
        P 34 Andrea Gregor Tiare 63.33 60.00 38.33 6.44 6.80 130 136.80 0 0.00 0.00 175.13
        P 84 Codi Lilley Sweet Justice 61.90 57.62 40.24 6.10 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 40.24
                  Wooden Spoon 172.29 4     Final Team Placing  
                                       
          35 `ASHVEGAS COMP- Rakaia-Okuku Place 37 175.95 WS12 Place   NS       NS
        O 35 Melissa Thomson Critter 47.62 50.48 50.95 11.24 136.40 95 231.40 4 0.00 4.00 286.35
        O 85                   NS        
        T 35 Michelle Knight Cariad 58.57 59.05 41.19 5.26 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 41.19
        T 85 Padraig Saunders Sovereigns Tudor 44.29 57.14 49.29 No time   E NS S   S NS
        P 35 Becky Harkerss Summer Rain 57.62 54.76 43.81 8.41 53.60 E NS 0 0.00 0.00 NS
        P 85 Kate Perry Innisfree 62.86 57.14 40.00 9.12 66.00 E NS 0 0.00 0.00 NS
                  Wooden Spoon 179.95 7     Final Team Placing  
                                       
        18 36 NTH CANT COMP - Eyre,Kaiapoi,VH, Rang Place 15 152.86   Place 20 269.20       269.20
        O 36 Suzie Stewart Te Tuninga Bob 58.57 58.57 41.43 5.20 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 41.43
        O 86                   NS        
        T 36 Charlotte McGregor Classic Act 61.90 64.29 36.90 No time   R NS 0 0.00 0.00 NS
        T 86 Kelly McLintock Blue Beat 57.62 54.29 44.05 6.25 8.40 45 53.40 0 0.00 0.00 97.45
        P 36 Bonnie Farrant Montana Boy 68.10 61.43 35.24 5.51 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 55.24
        P 86 Christy  Harris Pennyvale Chintzy 64.76 56.67 39.29 6.54 10.80 25 35.80 0 0.00 0.00 75.09
                            Final Team Placing 18
                                       
          37 `WAIKAIA - North Southland Place 33 168.57 WS10 Place   NS       NS
        O 37 Katie Christie Pete 66.67 60.00 36.67 6.05 8.80 20 28.80 0 0.00 0.00 65.47
        O 87                   NS        
        T 37 Kerry O'Brien Epsom 43.33 43.81 56.43 5.34 0.00 20 20.00 4 0.00 4.00 80.43
        T 87 Megan Winsloe Morocco 48.10 56.19 47.86 7.09 26.00 E NS 4 0.00 4.00 NS
        P 37 Ellie Stevenson 2sa 2sa 62.86 52.86 42.14 7.11 17.60 E NS 0 0.00 0.00 NS
        P 87 Aleina Beer Sunny Day Dream 59.52 56.67 41.90 No time   R NS 4 0.00 4.00 NS
                  Wooden Spoon 176.57 6     Final Team Placing  
                                       
        15 38 BMK COMPOSITE - Blen, Kaikoura, Mosg Place 3 141.43   Place 16 248.10       256.23
        O 38 Zara Battersby Nevada 50.95 51.43 48.81 6.08 10.00 0 10.00 4 0.00 4.00 62.81
        O 88 Rhiannon Lawrence Tinderry Bud Boy 61.43 68.57 35.00 5.08 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 55.00
        T 38 Stacey Montgomery Top This 57.14 62.38 40.24 5.19 0.00 0 0.00 8 0.00 8.00 48.24
        T 88 Rebecca Duff Just Paddy 64.29 71.43 32.14 6.21 6.80 20 26.80 0 0.00 0.00 58.94
        P 38 Cathrine  Leonard Renegade Fighter 70.00 61.90 34.05 6.07 0.00 60 60.00 0 0.00 0.00 94.05
        P 88 James  Lawrence Tinderry Brumby 51.43 52.38 48.10 No time   E NS 4 0.00 4.00 NS
                            Final Team Placing 15
                                       
        8 39 `LORNEVILLE MAKAREWA - Southland Place 29 167.14   Place 10 234.90       234.90
        O 39 Jade McRae Silver Scorpio 49.52 48.10 51.19 5.43 0.00 0 0.00 0 0.00 0.00 51.19
        O 89 Kimberley McCabe Haddington 51.43 48.57 50.00 5.48 2.00 5 7.00 0 0.00 0.00 57.00
        T 39 Ashleigh Smail Humphrey Bogart 59.05 59.05 40.95 6.53 19.60 40 59.60 4 0.00 4.00 104.55
        T 89 Nicole White Benson Dun It  52.38 58.57 44.52 6.24 8.00 45 53.00 0 0.00 0.00 97.52
        P 39 Kendra McRae Holcanui Whiskey 67.62 56.67 37.86 5.58 0.00 5 5.00 0 0.00 0.00 42.86
        P 89 Ellie Barron Tia's Lad 67.14 56.19 38.33 5.51 0.00 5 5.00 0 0.00 0.00 43.33
                            Final Team Placing 8
                                       
          40 `CLINTON - South Otago Place 35 172.38 WS11 Place   NS       NS
        O 40 Alice Sanders Judgement Thyme 48.10 47.62 52.14 7.39 46.40 E NS E   E NS
        O 90 Amanda Monk Macleish 59.05 65.71 37.62 6.48 26.00 30 56.00 4 0.00 4.00 97.62
        T 40 Paige Holden Chester Wave 55.24 50.48 47.14 No time   E NS R   R NS
        T 90 Alex Austin Rocco 44.76 55.24 50.00 No time   E NS 4 0.00 4.00 NS
        P 40 Jess Paul Harmony Fair 62.86 53.33 41.90 5.59 0.00 20 20.00 0 0.00 0.00 61.90
        P 90 Stephanie Joyce Tattoo Apache 52.38 56.19 45.71 No time   E NS E   E NS
                            Final Team Placing  
        Footer